7 dôvodov, prečo používať plastové dosky namiesto skutočného dreva

V posledných rokoch sa čoraz viac bežných spotrebiteľov stretáva s plastovými doskami a výrobkami z recyklovaného plastu na záhrade, farme, v dome, okolo bazéna a terasách. Prečo naši zákazníci dávajú prednosť recyklovanému plastové rezivo pred skutočným drevom.

Výhody plastových dosiek zhrnutie

  • Ekologický materiál: plastová doska je vyrobená z recyklovaných materiálov, skutočný drevený hranol  sa vyrába zo stromov. Čo znamená, že recyklované plastové dosky sú lepšia voľba pre životné prostredie.
  • Trvanlivosť: plast je odolnejší ako drevo. Drevo je potrebné ošetrovať a časom nahradiť. Plastová doska môže vydržať viac ako 50 rokov bez zmeny.
  • Žiadne chyby: drevo môže byť živnou pôdou pre termity. Plastová doska je prírodný odpudzovač termitov.
  • Údržba: plastová doska sa ľahko čistí, dá sa jednoducho opláchnuť záhradnou hadicou.
  • Odolné voči škvrnám: plastová doska je odolná voči škvrnám, nič sa nezachytí k povrchu a nezmení vzhľad plastovej dosky.
  • Výber farieb: k dispozícii sú rôzne farby na zlepšenie estetiky vašej záhrady.
  • Pučanie a praskanie: plastová doska nenapučí ani nepraská, udržiava si svoje vlastnosti.
  • Jednoduché spracovanie: nepotrebujete špeciálne náradie, plastové dosky spracujete rovnako ako drevo, no bez štiepenia a puknutia dreva.

Čo sú plastové dosky? 

Plastové dosky sa vyrábajú zo syntetických alebo polosyntetických polymérnych materiálov. Majú širokú škálu využití a vlastností. Výhodou plastových dosiek sú hlavne nízka hustota, chemická a tepelná odolnosť a dobrá spracovateľnosť. Plastové dosky sú veľmi tvrdé a stabilné. 

Využitie plastových dosiek

Plastové dosky je možné použiť napríklad na výrobu plota (plastové plotovky), vyvýšených plastových záhonov na sadenie, chodníkov, zatrávnených parkovísk, záhradného chodníka, terasy, stavby králikárne, kompostéra, plastových lavičiek, pyramíd na jahody, plotov, káblových žľabov a množstvo ďalších variácií využitia okolo domu a záhrade. 

Ako to začalo? 

Na začiatku sa z plastových dosiek vyrábali hlavne kompozitné plastové terasy ako alternatíva k dreveným terasám. Terasy z plastu sa stavali v záhradách, okolo bazéna, pri dome a stali sa masovo rozšírené hlavne kvôli ich vlastnostiam. 

V súčasnosti sa plastové dosky, rezivo a iné plastové kusy využívajú od stavebných projektov až po lavičky a stĺpy preliezok na detských ihriskách. 

V tomto článku si ukážeme unikátne vlastnosti plastových dosiek a výhody ich využitia oproti klasickému drevu. 

Odolné voči hnilobe

Jednou z hlavných výhod plastového reziva oproti skutočnému drevu je, že nehnije. Aj dobre ošetrené drevo časom začne hniť, najmä ak sa používa vo vonkajšom prostredí. Plastové dosky a rezivo vydrží celý život bez známok degradácie a hniloby (nehnije).

Táto vlastnosť dáva plastovým doskám výraznú výhodu voči drevu, hlavne vo vonkajšom použití, kde je väčšia vlhkosť. 

Čo je hniloba dreva?

Hniloba je rozklad dreva hubami alebo inými mikroorganizmami, ktorý vedie k zníženiu jeho tvrdosti a pevnosti. Hniloba dreva je často sprevádzaná zmenou štruktúry a farby dreva. Hniloba dreva vzniká tým, že drevokazné huby vylučujú látky, ktorými rozkladajú bunkové steny dreva. 

Cenovo dostupné 

Cena dreva neustále rastie a drevo podlieha vonkajším vplyvom, ktoré znehodnocujú drevený materiál a je nutné ho vymieňať a renovovať. Predpokladá sa, že s neutíchajúcou ťažbou dreva a zmenšovaní zásob bude cena ešte stúpať. 

Kým nestúpla cena dreva, počiatočná investícia do plastovým dosiek bola trochu vyššia ako do dreva. No v dnešnej dobe je cena pomaly na rovnakej úrovni a plastové dosky sú cenovo dostupné pre všestranné využitie ako alternatíva k drevu. Ak odrátame trvácnosť a vylúčenie ošetrenia sú plastové dosky z dlhodobého hľadiska oveľa cenovo efektívnejšie ako klasické drevo. Priemerná životnosť plastu je totiž niekoľkonásobne dlhšia ako dreva. To znamená, že drevo bude musieť časom nahradiť novými drevenými doskami a ošetrovať ho. Preto je plastová doska a rezivo skvelá investícia.

Šetrné k životnému prostrediu

Len ťažko by ste čakali označenie ekologické plastové dosky. No v skutočnosti sú plastové dosky šetrné k životnému prostrediu a v čase zmenšovania dažďových pralesov, ekologicky zmýšľajúci ľudia volia plastové dosky oproti dreveným hranolom. Plastové dosky sú vyrobené z vysoko kvalitných recyklovaných sekundárnych plastov, ktoré môžu pomôcť znížiť zaťaženie prírody. Namiesto toho, že plasty skončia v prírode a oceánoch, sú znova použité vo vašich záhradách a okolo domu..

Plastové dosky a ďalšie plastové materiály v našom eshope, je možné opätovne viackrát recyklovať. Takže nikdy nebude musieť skončiť na skládke.

Pri používaní dreva musia by vyrúbané stromy. Vieme však, že stromy zohrávajú mimoriadne dôležitú úlohu pri znižovaní emisií CO2, a preto rúbanie stromov neudržateľným spôsobom poškodzuje naše životné prostredie. Drevo má tiež tendenciu byť ťažšie ako plast, čo môže znamenať, že dodávka a preprava dreva je drahšia, môže spotrebovať viac paliva a mať vyššiu uhlíkovú stopu ako využitie recyklovaného plastu na výrobu dosiek a hranolov.

Použitie recyklovaného plastového materiálu je vynikajúcou ekologickou možnosťou pre celý rad stavebných materiálov, nie len plastové dosky.

Nenapučí ani nevyschne

Ďalšou veľkou výhodou plastových dosiek v porovnaní so skutočným drevom je to, že nikdy nenapučí ani nevyschne v dôsledku vystavenia vlhkosti a tepla.

Toto je bežný problém so skutočným drevom a môže viesť k prehýbaniu a deformácii dreva a tým poškodiť vašu terasu alebo záhradný nábytok.

Vlhkosť a slnečné žiarenie môže tiež spôsobiť štiepenie a praskanie dreva, čo môže oslabiť drevo a esteticky ho pokaziť. To však nie je problém s plastovými doskami, pretože vlhkosť, teplota, slnečné žiarenie ani mráz im neublíži.

Širokú ponuka záhradných prvkov

Plastová lavica, plastový záhon, pyramídy na jahody, kompostéry, chodníky, zatrávňovanie dlaždice, plastové dosky na ploty a množstvo ďalšieho plastového sortimentu nájdete v našom eshope. 

Plastové dosky sú veľmi všestranný materiál, ktorý možno použiť na širokú škálu záhradných prvkov. V podstate všetko, na čo si spomeniete, že by ste vyrobili so skutočného dreva, sa dá vyrobiť z recyklovaného plastu.

Jednoduché spracovanie

Rovnako ako skutočné drevo, aj plastové dosky sa rýchlo a ľahko spracovávajú. Dajú sa ľahko vŕtať, rezať a spájať. To znamená, že záhradné projekty možno dokončiť rýchlo a jednoducho, bez špeciálnych nástrojov.

Plastové dosky používajú domáci majstri aj profesionálne remeselnícke firmy. Na rozdiel od pravého dreva však plastové rezivo ponúka ďalšiu výhodu v tom, že sa neštiepi. To znamená, že pri práci s plastom je znížené riziko zranenia a odpadového materiálu. 

Takmer bezúdržbové

Na rozdiel od skutočného dreva, plastové dosky nikdy nepotrebujú ošetriť, aby vyzerali čo najlepšie. Sú presne také ako v deň keď ste ich kúpili. To je obzvlášť veľká výhoda pre tých, ktorí majú terasu z drevených dosiek. Skutočné drevené dosky na terase, najmä tie, ktoré sú vyrobené z mäkkého dreva, zvyčajne potrebujú ošetrenie každý rok, aby vyzerali v špičkovom stave. S kompozitným plastom je to však doslova minulosť. Pretože nikdy nebudete potrebovať žiadnu formu lakovania alebo prebrúsenia.

Plastového dosky nevyžadujú údržbu a doslova šetria čas a peniaze, ktoré by ste inak minuli na brúsenie a lakovanie. 

Záver

Pri tak dlhom zozname výhod nie je žiadnym prekvapením, že plastové dosky a ďalšie plastové komponenty sa v našich záhradách stávajú oveľa bežnejším materiálom ako drevo. Ak máte akékoľvek otázky týkajúce sa plastových dosiek, neváhajte nás kontaktovať a naši špecialisti vám poradia s výberom najvhodnejších plastových produktov pre vašu záhradu.